Rastliny v kozmetike B.Hlava, F.Starý, F.Pospíšil

2

Kolektív autorov vydal knihu nabitú informáciami o liečivých účinkoch rôznych rastlín a používaní rastlín v kozmetike.

Rastliny používané v kozmetike sú väčšinou i rastlinami liečivými. Liečivé vlastnosti bylín poznali už naši predkovia.

V Grécku, v Egypte, či v starovekom Ríme sa rastliny používali na  osobnú hygienu, alebo ako kozmetický prostriedok na skrášľovanie.

V knihe sú opísané metódy a spôsoby ako z rastlín pripraviť tinktúry, masť, alebo recepty z bylín na rôzne zdravotné ťažkosti.

Posolstvo knihy navyše zdôrazňuje dôležitosť osobnej hygieny, pravidelný pohyb v prírode a minimálne poznatky o ľudových spôsoboch využitia rastlín.

Byliny sa v ľudovej medicíne ako aj v kozmetike využívali stáročia, navyše môžu efektívne nahradiť predražené lieky, alebo syntetické látky s často nežiadúcimi účinkami.

V knihe sa dočítame, že uhorka patrí k najlepším prostriedkom na čistenie pokožky. Eukalyptová silica sa v lekárstve používa najmä na inhalovanie pri astme. Šťava z čerstvých rajčiakov čistí, zmierňuje a skrášľuje pleť.

V ľudovom liečiteľstve sa z výluhov očianky natierajú oči pri očných infekciách. Prechladenie a nádcha sa už od nepamäti liečili lipovým čajom.

V lekárstve sa fialka kedysi používala na výrobu sirupov proti kašľu a lieku proti bolestiam hlavy. Pŕhľava dvojdomá obsahuje látky dôležité pre vlasovú kozmetiku a mladé rastliny pri správnom použití dokážu prečistiť krv.

Informácií o rastlinách je v knihe dostatok na to, aby sme ich mohli využiť, či už v domácnosti, alebo ako pomôcka pri rôznych zdravotných ťažkostiach.

Recepty a rady sú preverené časom a informácie opísané v knihe sú ako aj byliny darom z neba.

V biblií sa píše : ,,Najvyšší vytvoril zo zeme liečivé byliny a múdry muž ich nebude odmietať od seba ˇ .

Exif_JPEG_PICTURE

Udržať si sviežosť, zdravie, a mladistvý vzhľad počas života je prirodzeným želaním každého človeka. Inšpiráciou k tomuto úspechu môže byť aj táto knižka, ktorá je obohatená nádhernými ilustráciami.